Svjetski dan sigurnosti pacijenta 17. rujna 2024.

Obilježavanje ovogodišnjeg Svjetskog dana sigurnosti pacijenta usmjereno je temom poboljšanja postavljanja dijagnoze u svrhu sigurnosti pacijenta, uz slogan:

"Radi pravilno, učini sigurnim"
„Get it right, make it safe“

Postavljena dijagnoza identificira zdravstveni problem pacijenta. Kako bi bila pravilno postavljena, pacijenti i timovi koji brinu o njemu trebaju dobro međusobno surađivati kako bi se snašli u složenom, a ponekad i dugotrajnom dijagnostičkom procesu.
Postavljanje dijagnoze uključuje razgovor s pacijentom (anamneza), pregled pacijenta, provođenje različitih testova te analizu rezultata testiranja prije postavljanja konačne dijagnoze te liječenja.

Svjetski dan sigurnosti pacijenata

Pogreške poput odgođeno postavljene dijagnoze, netočne ili propuštene dijagnoze mogu se pojaviti u bilo kojoj fazi i mogu imati značajne posljedice.

U zdravstvenim ustanovama dijagnostičke pogreške čine postotak od 16 %.

Pogreške mogu pogoršati ishode liječenja, a ponekad dovesti i do dugotrajne ili teške bolesti, invaliditeta ili čak smrti, te povećanih troškova u zdravstvu.

Ključne poruke ovogodišnje kampanje Svjetskog dana sigurnosti pacijenta su:
• Razumijevanje dijagnostičkog procesa ključno je za smanjenje pogrešaka;
• Konačna i pravovremena dijagnoza prvi je korak prema potrebniintervencijama i uspješnom liječenju;
• Dostupan je niz rješenja za smanjenje nastanka dijagnostičkih pogrešaka;
• Dijagnostički proces je timski rad.

Također, ciljevi ovogodišnje globalne kampanje Dana sigurnosti pacijenta usmjereni su na podizanje svijesti o dijagnostičkim pogreškama koje mogu ugroziti zdravlje pacijenta te istodobno stavljaju naglasak na važnost točne i pravovremene dijagnoze koja pridonosi povećanju sigurnosti pacijenta.

Statistika portala

Korisnici
3
Članci
394
Broj prikaza (hitova) članaka
13242957
Nalazite se ovdje: Naslovnica Novosti Svjetski dan sigurnosti pacijenta 17. rujna 2024.