Odjel za dijagnostiku poremećaja spavanja

 

Voditeljica Odjela:
izv. prof. dr.sc. Romana Gjergja Juraški, dr. med.
Uži specijalist pedijatrijske neurologije, ESRS certificirani somnolog

Glavna tehničarka Odjela:
Ivana Marušić, magistar fizioterapije, ESRS certificirani somnološki tehničar

Tehničari:
Sara Horvat, bacc.med.techn.
Ines Kunić, bacc. occup.therap., ESRS certificirani somnološki tehničar
Sandra Mance, bacc. physioth.
Marija Miloš, bacc.med.techn.
Hrvoje Pap, med.techn.

Narudžbe na telefon: 01/ 6391-120 (radnim danom od 20:00 do 21:30 sati)
Informacije na e-mail: Ova e-mail adresa je zaštićena od spambota. Potrebno je omogućiti JavaScript da je vidite.

Odjel za dijagnostiku poremećaja spavanja je specifičan i suvremeno opremljen odjel osnovan 2008. godine i  bavi se poremećajima spavanja u djece i adolescenata.  Prvi voditelj i osnivač odjela bio je cijenjeni pedijatar pulmolog i somnolog, dr. Vukmir Vlašić.

U poremećaje spavanja ubrajamo razna stanja kao što su: nesanica, poremećaji disanja povezani sa spavanjem, centralni poremećaji hipersomnolencije, poremećaji cirkadijurnog ritma budnosti i spavanja, parasomnije, poremećaji pokreta povezani sa spavanjem i drugo.

Na odjelu rade posebno educirani (zdravstveni) tehničari i liječnici specijalisti. Iz radno-analitičkog prostora tehničar prati pacijente i parametre studije u dvjema sobama za dijagnostičko-terapijska noćna snimanja. Osoblje provodi savjetovanje i edukaciju djece i obitelji o važnosti higijene spavanja te o korištenju NIV i CPAP aparata. Na odjelu se održava i diplomska i poslijediplomska nastava, individualne i grupne edukacije te znanstvena istraživanja i studije.

Dijagnostičko-terapijski postupci koje provodimo su:

  • - Cjelonoćna polisomnografija je neinvazivna, neškodljiva i bezbolna pretraga tijekom koje se postave sitne elektrode na glavu i tijelo, a kasnijom analizom signala dobiju se podatci o različitim funkcijama tijekom spavanja. Studija spavanja provodi se tijekom noći.
  • - Cjelonoćna polisomnografija uz višekanalni EEG monitoring provodi se u djece sa sumnjom na postojanje noćnih događaja u okviru dijagnostike, liječenja i praćenja žarišnih ili generaliziranih epilepsija.
  • - Cjelonoćna polisomnografija s titracijom aparata za neinvazivnu ventilaciju ili CPAP aparata povodi se u djece sa značajnim poteškoćama disanja u spavanju kao što su sindromi apneje težeg stupnja i  hipoventilacijski sindromi. Ove smetnje mogu biti vezane uz neke sistemske poremećaje kao što su neuromišićne bolesti ili specifični nasljedni sindromi. Terapija tijekom spavanja putem CPAP ili NIV aparata nastavlja se dalje u kućnim uvjetima, uz redovite kontrole.
  • - Test multiple latencije spavanja koristi se za mjerenje koliko je dijete pospano. Test pokazuje hoće li dijete ponovo zaspati ako mu se pruže uvjeti za to, a nakon što je prespavalo noć. Test se koristi za procjenu postojanja prekomjerne dnevne pospanosti i narkolepsije.
  • - Test održavanja budnosti koristi se za mjerenje koliko je dijete budno tijekom dana. Pokazuje može li dijete ostati budno određeni vremenski period. Ovo je pokazatelj koliko dobro dijete može funkcionirati i ostati budno tijekom neaktivnosti.

Uputa za roditelje

Dijete na odjelu može boraviti uz jednog roditelja. Noćno snimanje počinje najranije u 19 sati navečer, ovisno o dobi djeteta, a završava oko 06 sati sljedeće jutro. Relevantna medicinska dokumentacija važna je za interpretaciju nalaza, pa će Vas se zatražiti da istu donesete.

Pravilna priprema za snimanje omogućava bolju suradnju djeteta i roditelja sa somnološkim tehničarem te osigurava kvalitetno dobivene podatke za analizu. Prilikom naručivanja, tehničar će Vam detaljno objasniti postupak pripreme te samog izvođenja snimanja.

 

odjel poremecaj spavanja