IMPTOX RGBZagreb, 11. ožujka 2024. - U sklopu Horizon projekta IMPTOX, održana je javna radionica na temu "Otkrivanje veze između mikro- i nanoplastike (MNP), alergija, toksikologije i okolišnih čimbenika". Ovaj događaj okupio je vodeće znanstvenike kako bi raspravljali o gorućim problemima vezanim uz onečišćenje mikro- i nanoplastikom.

Domaćin skupa bila je prof. dr. sc. Mirjana Turkalj iz Dječje bolnice Srebrnjak, a sama radionica održana je na Hrvatskom katoličkom sveučilištu u Zagrebu s hibridnim formatom omogućenim putem Zooma radi globalne dostupnosti.

Koordinatorica projekta IMPTOX, prof. dr. sc. Tanja Ćirković Veličković s Kemijskog fakulteta Sveučilišta u Beogradu, otvorila je skup naglašavajući važnost istraživanja povezanosti između mikro- i nanoplastike, alergija, toksikologije te okolišnih čimbenika. Sesija je sadržavala niz panel rasprava koje su vodili stručnjaci s tog područja, stavljajući fokus na učinke mikro- i nanoplastike na razvoj alergijskih bolesti. Posebno su istaknuli specifične izazove koje MNP predstavljaju u pedijatrijskoj astmi te implikacije MNP kod onečišćenja zraka u zatvorenim prostorima i njihova interakcija s mikrobima u morskom okolišu.

• „The effect of environmental factors on the development of allergic disease“ Adnan Čustović — Imperial College London, Faculty of Medicine, National Heart & Lung Institute
  • „MNPs and pediatric asthma“ Davor Plavec — Faculty of Medicine, J.J. Strossmayer University of Osijek, Croatia
  • „MNPs and allergic disease in children - an IMPTOX perspective“ Mirjana Turkalj — Srebrnjak Children`s Hospital, Zagreb; Catholic University of Croatia
  • „Animal models in food allergy and asthma“ Kazemi Sahar — Imptox Researcher, Medical University of Vienna
  • „Human health risk assessment for MNPs“ Theo Vermeire — National Institute for Public Health and the Environment in the Netherlands (retired)
  • „Toxicology of micro/nanoplastics: what we know, what we need to know“ Alberto Montivani — Italian National Food Safety Committee, Vice President of Study Center KOS - Science Art Society
  • „MNPs and indoor air pollution – a Horizon EDIAQI persepctive“ Mario Lovrić — Institute for Anthropology, Zagreb, Croatia
  • „Microbes on plastics: a threat to marine ecosystems?“ Elsa Gadoin — Imtpox Researcher, Ghent University

Ova radionica pokazala se kao značajan događaj za istraživače na tom području, nudeći platformu za povezivanje, razmjenu znanja i zajedničko traženje rješenja za neke od najizazovnijih zdravstvenih i ekoloških problema našeg vremena. Sudionici su istaknuli važnost daljnjih istraživanja u ovom području kako bi se razumjelo sve složenije veze između mikro- i nanoplastike te njihovog utjecaja na zdravlje ljudi i okoliš.

IMPTOX projekt nastavlja poticati multidisciplinarnu suradnju i istraživanje kako bi se riješili izazovni problemi povezani s plastikom i njezinim utjecajem na naše zdravlje i okoliš. Očekuje se da će daljnji rad unutar ovog projekta dovesti do konkretne akcije i inovativnih rješenja koja će pomoći u zaštiti zdravlja ljudi i očuvanju okoliša.

IMG 0075

Nalazite se ovdje: Naslovnica Dokumenti Novosti Povezanost mikro- i nanoplastike, alergija, toksikologije i okolišnih čimbenika: javna radionica projekta IMPTOX