Novosti

Razvoj bolnice

DJEČJA BOLNICA SREBRNJAK
- NEKAD I DANAS -

Dječja bolnica Srebrnjak započinje sa svojom djelatnošću u prvim desetljećima 20. stoljeća kao privatni sanatorij pod imenom Bolnica Srebrnjak. 1948. godine mijenja ime u Dječja bolnica za tuberkulozu pluća, a od 1964. godine djeluje pod imenom Bolnica za tuberkulozu pluća i plućne bolesti djece i mladeži. Dugi niz godina bolnica se nalazi u sastavu Zavoda za tuberkulozu, a od 1994. godine djeluje pod imenom Specijalna bolnica za bolesti dišnog sustava djece i mladeži. Od 2006. godine naziva se Dječja bolnica Srebrnjak.

U početku se Bolnica intenzivno bavi liječenjem dječje i adolescentne tuberkuloze, ali prateći epidemiološke pokazatelje i potrebe zdravstvene službe, 1977. godine počinje se baviti i liječenjem alergijskih bolesti dišnog sustava. Uz pulmološke ambulante za djecu i mladež od iste godine djeluje i alergološka ambulanta, poznata diljem Hrvatske.

Prim. dr. M. Medar-Lasić i Prim. dr. M. Raos prvi su dječji alergolozi koji organiziraju rad alergološke ambulante, a od 1978. godine provode i kožno testiranje (intradermalni test) alergenima Imunološkog zavoda iz Zagreba.

U dogovoru s Imunološkim zavodom provodi se i standardizacija alergena za kožno testiranje. S početkom rada alergološke ambulante provodi se i SIT (specifična imunoterapija) alergenima Imunološkog zavoda. Danas se za kožno testiranje (ubodni kožni test) koriste standardizirani alergeni (inhalacijski, nutritivni alergeni, konzervansi itd.). Provode se i alergijska ispitivanja na lijekove i opnokrilce.

Dugogodišnji ravnatelj bolnice prim. dr. S. Suvajdžić 1969. godine u Bolnici organizira Odjel za ispitivanje plućne funkcije djece i mladeži, prvi takav u Hrvatskoj. Od samog početka rada u Odjelu se vrše spirometrijska i pletizmografijska mjerenja, mjerenja difuzijskog kapaciteta pluća (uz vlastite referentne vrijednosti, S. Suvajdžić, Dizertacija, 1985.), te farmakodinamički testovi, a od 1988. godine i bronhoprovokacijski (metakolinski) test, te spiroergometrijska mjerenja. U zadnje vrijeme vrše se i rinomanometrijska mjerenja, te određivanje koncentracije dušičnog oksida u izdahu, kao neinvazivni biljeg astmatske upale i koristan vodič za poboljšanje učinkovitosti terapije. Danas Odjel za plućnu funkciju radi s najsuvremenijom opremom za ispitivanje plućne fukcije u djece i mladeži.

Bolnica Srebrnjak prva u Hrvatskoj uvodi bronhološku obradu djece i mladeži, a radiološki odjel uz ultrazvučnu dijagnostiku najsuvremenije je opremljeni odjel bolnice.

Prateći razvoj djelatnosti u Bolnici, 1946. godine započinje i razvoj Odjela za kliničko-laboratorijsku dijagnostiku, koji započinje s radom 1981. godine. Standardni opseg analiza proširuje se 1982. godine na alergološke pretrage (ukupni IgE, specifični IgE na nutritivne i inhalacijske alergene, a od 2004. godine i na alergene lijekova i opnokrilaca, uz vlastite referentne vrijednosti za ukupni IgE u djece od 0-16 godina). 2007. godine uvodi se novi test za otkrivanje latentne tuberkulozne infekcije.

Od 1982. godine Bolnica trajno surađuje sa Zavodom za medicinsku biokemiju i hematologiju Farmaceutsko-biokemijskog fakulteta Sveučilišta u Zagrebu.

1992. godine započinje s radom prva "Škola disanja" u Hrvatskoj, namijenjena podučavanju bolesnika i njihovih roditelja, a otvorena je i jedinica za inhalacijsku i fizikanu terapiju.

Novo razdoblje u razvoju bolnice obilježio je dolazak sadašnjeg ravnatelja, mr. sc. Bore Nogala, dr. med. 1997. godine. Bolnica ubrzano napredje, kako u stručnom pogledu, tako i u opremanju i uređenju bolnice te njezinog okoliša. Modernizira se dnevna bolnica, te se kroz "Školu za voditelje škole disanja" trajno provodi edukacija liječnika, medicinskih sestara i fizioterapeuta diljem Hrvatske.

2004. godine otvara se Jedinica intenzivnog liječenja.

Pri Bolnici djeluje Udruga roditelja djece oboljele od alergijskih bolesti, provode se preventivni programi Grada Zagreba, otvara se 24-satni ASTMAFON, a organiziraju se i kampovi za djecu asmatičare.

Od 2003. godine u Bolnici djeluje Referentni centar Ministarstva zdravstva RH za kliničku alergologiju djece, a od 2004. godine prema kriterijima UNICEF-a Bolnica postaje "Bolnica prijatelj djece".

Danas je u Bolnici zdravstvena skrb organizirana kroz polikliničko-konzilijarnu i stacionarnu djelatnost, s odijeljenim odjelom za tuberkulozu djece i mladeži, odjelima za liječenje dojenčadi i male djece, predškolske i školske djece, jedinicom intenzivnog liječenja, te dnevnom bolnicom. U okviru Bolnice djeluje i znanstveno-istraživačka jedinica, koja provodi projekte i programe Ministarstva znanosti RH i EU.

Nalazite se ovdje: Naslovnica O nama Razvoj bolnice